Bankarska garancija je specifičan pravni institut personalno-pravnog osiguranja potraživanja. Više o ovom poslovnom pojmu saznajte u nastavku teksta.
Bankarska garancija, instrument osiguranja plaćanja ili izvršenja ugovornih obveza kojim banka garantuje da će nalogodavac garancije u ugovorenom roku ispuniti sve obaveze navedene u garanciji prema korisniku garancije, a ako ih ne izvrši, da će to učiniti sama banka ili će korisniku nadoknaditi štetu.
Ima znatnih razlika u nacionalnim pravnim propisima i u teorijskom poimanju instituta bankovne garancije, posebno u odnosu na jamstvo iz kojega se i razvila.
U pravnom smislu bankovna garancija odvojena je od glavnog duga, a obaveze banke garanta samostalne su i bezuslovne prema korisniku garancije.
Banka-garant dužna je udovoljiti obvezi čim korisnik dokaže da glavni dužnik nije udovoljio svojoj obvezi.
Osobe u poslovanju s bankovnim garancijama jesu nalogodavac garancije, koji je dužan pribaviti garanciju, banka-garant i korisnik garancije.
Bankarska garancija se u pravilu izdaje u pisanom obliku
Bitni su joj elementi naziv i sedište banke-garanta, naziv i sedište korisnika garancije, predmet i opseg (sadržaj) garancije i rok važenja. Prema vrsti obaveza banke, garancije su plative (kreditne) i činidbene.
Koje su vrste bankarske garancije
Prema vrsti obveza banke, bankarska garancija se dijeli na plative (kreditne) i činidbene.
Plative bankarske garancije
Plativom garancijom banka garantuje da će glavni dužnik platiti svoju obvezu, a ako ne plati, da će to banka učiniti sama.
Činidbenom garancijom banka jamči korisniku garancije da će njen nalogodavac obaviti odredeni posao, a ako ga ne obavi, banka će korisniku isplatiti garancijom utvrdjenu svotu novca kao naknadu štete.
U međunarodnom prometu najčešće su plative garancije za uvoz sirovina, reprodukcijskog materijala i opreme na kredit i za korištenje financijskih kredita kod inostranih banaka.
Činidbene bankarske garancije
Najčešće činidbene garancije su: licitacijske, garancije za dobro izvršenje posla, konsignacijske garancije, garancije za povrat avansa, carinske garancije, garancije za povrat ambalaže, špediterske garancije i sl.
Ostale vrste: bezuslovne, uslovne, mešovite, obične i solidarne, neposredne, pokrivene, delomično pokrivene, notificirane i konfirmirane, nostro i loro, supergarancije, protu (kontra) garancije itd.
Preporučujemo vam i ove biznis teme
- Najplaćeniji poslovi u Americi
- Gde zameniti kovanice evra u Srbiji
- Halkbank Beograd
- Štednja u Banci Saveti
- Ekonomski rečnik
- Kursna lista